Jak vystoupit na Gerlachovský štít – rady a tipy
Magdaléna Štanglerová
7 minut čtení
Gerlach neboli Gerlachovský štít je se svými necelými 2655 metry působivým vrcholem celého pohoří a zároveň nejvyšší horou Vysokých Tater, Slovenska a celých Karpat. Hora získala název podle Gerlachova, území do něhož patří. Do roku 1992 byla nejvyšší horou Československé republiky.
Obsah:
- Výstup na Gerlachovský štít
- Klasická výstupová trasa na Gerlach
- Sestup z Gerlachovského štítu
- Vybavení pro výstup na Gerlach
- Pitný režim a strava
- Výstup na Gerlach hřebenem Martinovka
- Zimní výstup na Gerlachovský štít
Vrchol leží v jihozápadní rozsoše Zadního Gerlachu, od kterého ho odděluje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hřeben na Kotlový štít, kde se rozvětvuje a tvoří Gerlachovský kotel. Pravděpodobně prvním člověkem, který dobyl Gerlachovský štít byl Němec Ján Still, učitel na katolické škole v Nové Lesné, a to v roce 1834. První zimní výstup uskutečnili v roce 1905 Chmielowski a Jordán s horskými vůdci. V dnešní době je výstup na Gerlachovský štít velice populární. Láká jeho výška i krásné výhledy.
Výstup na Gerlach (2 654,4 m)
Na Gerlachovský štít, nejvyšší vrchol Vysokých Tater, vede množství výstupových tras. Ovšem nevede na něj žádná turistická trasa. Značené chodníky ho obcházejí z jihu (červená tatranská magistrála) a z východu (zelená značka Velickou dolinou). Nejbližší chatou je horský hotel Sliezsky dom pod jihovýchodními srázy masivu.
OUTDOOROVÁ A CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA - CO MÁ OBSAHOVAT? |
CO SI SBALIT NA HORY V LÉTĚ? RADY A TIPY |
CO SI SBALIT NA HORY V ZIMĚ |
Výstupy na Gerlach nejsou značeny a zajištěny tak, aby se po ní mohli bezpečně pohybovat běžní tatranští turisté. Proto je tu volný pohyb osob zakázán. Výstup je možný pouze s certifikovaným horským vůdcem. Další možností se otevírají registrovaným horolezcům. Takový horolezec se legálně může pohybovat v terénech III. stupně lezecké klasifikace a více. (Ve Vysokých Tatrách se v současnosti používá UIAA stupnice.)
Pro výstup s horským vůdcem v letních podmínkách si můžete vybrat jednu ze tří tradičních výstupových tras:
• klasická trasa přes Velickou a Batizovskou próbu
• Gipsyho ferratu
• hřeben Martinovky
Výstup na Gerlach je možný i v zimních podmínkách, a to obvykle v době od prosince do června
Klasická výstupová trasa
Klasická trasa pro výstup na Gerlach začíná na Slezském domě a vede přes Velickou dolinu a Velickou próbu na vrchol Gerlachovského štítu. Sestup nás svede přes Batizovský žlab a Batizovskou próbu do Batizovské doliny. Klasická trasa na výstup na Gerlach je tou nejsnazší výstupovou variantou. Je ideální pro letní podmínky.
Výstup na Gerlach se zahajuje v Tatranské Poliance, kde je místo srazu s horskými vůdci. Z Tatranské Polianky se jde pěšky asi 700 výškových metrů anebo se dá jet terénním autem/ mikrobusem k horskému hotelu Sliezsky dom (1680 m n. m.), kde začíná samotný výstup.
Zajímavost z historie
První výstup z Velické doliny přes Velickou próbu zorganizoval kavkazský a himálajský horolezec Mór Déchy 31. srpna 1874. Byl to šestý známý výstup na Gerlach. O rok později štolští vůdci Jan Pastrnák a Jan Ruman Dříčný první prošli Batizovskou próbou. Na vrchol se tudy dostali až 15. srpna 1877 s krompašským inženýrem Viktorem Lorencem.
Nejprve budeme kráčet přes Velickou dolinu, kolem Věčného deště až na práh Dolní Květnice. V tomto místě se odpojíme od turistické stezky a pokračujeme pod Velickou próbu. Toto je první náročné místo výstupu, přes které přelézáme vystrojeni sedacím úvazem a spolehlivou přilbou a navázáni na lano. Po překonání próby pokračujeme strmým skalním terénem do Sedla nad Kotlem, které má výšku 2440 m n. m. Úsek od Slezského domu do Sedla nad Kotlem je kondičně nejnáročnější. Zvládnout bychom to měli za 2-2,5 hodiny.
Ze sedla pokračujeme traverzem Gerlachovského kotle do Štrbiny pod Kotlovým 2 560 m n. m. Z této štěrbiny poprvé uvidíme vrchol Gerlachu i s křížem a dostáváme se zároveň na stranu Batizovské doliny. Ze štěrbiny je velkolepý výhled na východní i západní část Tater.
Vrchol je už na dohled, ale ještě potřebujeme ¾-1 hod. Pokračujeme lezecky náročnějším terénem a prolézáme místa jako Okno, Poslouchejův žlab a Batizovský žlab. Ze žlabu nás čeká poslední výstup a po 15 minutách stojíme na vrcholu Gerlachovského štítu. Vhodné období pro výstup klasickou trasou na Gerlach je obvykle od konce června do konce babího léta (cca konec října).
Sestup z gerlachu Batizovskou próbou
Po přestávce a doplnění energie začínáme se sestupem z vrcholu Gerlachu, který vede přes Batizovský žlab. Měníme pořadí a horský vůdce sestupuje jako poslední. Prvních 30 minut je terén náročnější. Centrální část Batizovského žlabu je o něco lehčí. Po zhruba hodině dorazíme ke kramlím. Toto je nejnáročnější část sestupu. Jištěni lanem pomalu slézáme kramle až k začátku Batizovské próby.
Náročnost
Klasická trasa na Gerlach je v horolezecké obtížnosti do II. stupně. Tudíž je možná jen s horským vůdcem. V lezecké terminologii je brána jen jako sestupová trasa. Platí omezení na maximálně 3 lidi na 1 horského vůdce. Cena Gerlachu s profesionálním horským vůdcem IVBV-UIAGM-IFMGA se pohybuje kolem 350-420 €.
Vybavení pro výstup na Gerlachovský štít
Výstroj pro výstup na Gerlach nebo i na jednodenní vysokohorskou túru je v podstatě stejný. Základem je pevná obuv, dobrý batoh a funkční oblečení. Batoh je základní věc. Musíte se do něčeho sbalit. Na výstup na Gerlach postačuje batoh o objemu kolem 30. Když si dáme batoh na záda, měli byste se cítit pohodlně, neměl by vás nikde tlačit. Váha samotného batohu by neměla překročit cca 1 kg. Vše navíc je zbytečné. Pro jednodenní túry v letním období doporučujeme batoh typu Black Diamond Blitz 28 nebo Arc'teryx Alpha AR 35. Je lehký, praktický a sbalíte do něj vše, co potřebujete.
V období zhruba od začátku července už panují letní podmínky a vystupujeme bez stoupacích želez a cepínů. Právě na toto období je výše uvedená doporučená výstroj. V případě, že se na Gerlachu nachází ještě sníh (tj. zhruba od listopadu do konce června), vystupujeme na vrchol s mačkami a cepínem. Tomu je uzpůsobena i výstroj, kterou potřebujeme.
Vhodné turistické boty pro výstup na Gerlach, to je jedna z nejdůležitějších věcí. Správná obuv je letní turistická vysoká obuv chránící kotník s pevnou podrážkou. Neměli byste mít nízké boty. Do vhodných bot se vyplatí investovat, ale to neznamená, že si je koupíte den před túrou a další den se vydáte na Gerlach. Doporučuji boty La Sportiva Aequilibrium ST GTX. Tyto boty jsou vhodné i na hřebenové a lehké lezecké túry.
Nezapomeňte na vhodné ponožky! Ponožka na vysokohorskou túru musí být vysoká přiměřeně tlustá. Někdo má v oblibě umělé materiály, ale osobně už několik let používám vlněné ponožky z merino vlny.
Vrchní vrstva
Vrchní vrstva oblečení (větrovka, příp. i kalhoty) nás chrání před vnějšími vlivy jako vítr, déšť, sníh, a proto by měla být z voděodolného materiálu, např. s použitím membrány gore-tex. Vhodné jsou např. od českého výrobce Direct Alpine.
Střední nebo druhá vrstva
Druhá vrstva plní termoizolační funkci, avšak musí být i dostatečně prodyšná, aby odváděla potřebnou vlhkost. V letním období stačí, když je tato vrstva z materiálů jako fleece (softshell, powerstretch apod.) nebo z vlny. Jako druhou vrstvu můžete použít materiály Polartec Power Dry. Perfektně dýchají, odvádějí vlhkost a rychle na vás vyschnou.
Spodní vrstva
Spodní vrstva oblečení slouží k odvádění potu a vlhkosti od pokožky. Tato vrstva by měla být z rychleschnoucích materiálů, nevhodná je bavlna. Vybrat si můžete z přírodních materiálů (merino vlna) nebo syntetických materiálů.
Čepice a tenké rukavice
Bez tenké čepice a rukavic se ani v létě v Tatrách neobejdete. Jako čepice případně stačí tenký univerzální trubicový šátek. Velmi vhodné jsou tenké kožené nebo syntetické rukavice, se kterými se i dobře leze. Zvažte jen, zda zvolíte rukavice celoprstové, nebo tříčtvrteční.
Sluneční brýle
Sluneční brýle patří také v povinné výbavě v horách. Vhodný je zároveň pevný plastový obal, abyste je nezničili. Např. odolné brýle se zárukou od značky Julbo.
Pitný režim a strava
Někdo preferuje čaj, někdo minerálku, někdo iontový nápoj. Výstup na Gerlach společně se sestupem trvá obvykle kolem 8 hodin. Tudíž byste s sebou měli mít alespoň 1 litr tekutin. Během letních vedrech i znatelně více.
Ze stravy je nejdůležitější snídaně, a to i pro ty, kteří nejsou zvyklí snídat. Když vyrážíme na túru ráno na svítání, pro někoho je problém něco do sebe dostat, ale věřte, že je to nutné. I na túru si s sebou vezměte dostatečné množství jídla včetně něčeho sladkého. Myslete ale zároveň i na váhu poživatin! Volte něco „nadupaného“ s vysokou energetickou hustotou.
Nezapomeňte ani na lékárničku včetně izofólie, spolehlivou čelovku. Lezecké vybavení zajišťuje průvodce, ale vždy je lepší mít své.
Výstup na Gerlach hřebenem Martinovka
Hřeben Martinovka je jednou z nejkrásnějších hřebenových túr ve Vysokých Tatrách. Jedná se o úsek od Polského hřebene až po Gerlachovský štít. Výstup Martinovkou s horským vůdcem zpravidla začíná v Litvorově sedle.
Gipsyho ferrata/Tatarkova próba na Gerlach
Gipsyho ferrata jako výstup na Gerlach je náročnější trasa na nejvyšší vrchol Vysokých Tater. V jednom úseku – komíně, je tato trasa zajištěna řetězy.
Tato trasa začíná na Slezském domě. Nejprve budeme kráčet přes Velickou dolinu, kolem Věčného deště. Turistickým chodníkem pokračujeme až k Dlouhému plesu, které se nachází pod Krčmárovým žlabem. V těchto místech se odpojíme od turistické stezky a směřujeme k začátku Gipsyho ferraty. „Ferrata“ je v podstatě asi 50metrový úsek zabezpečenými řetězy a kramlemi. Po překonání tohoto místa pokračujeme skalním terénem do Gerlachovského sedla.
Z Gerlachovského sedla lezeme hřebenem Martinovka, který je jedním z nejkrásnějších ve Vysokých Tatrách. Po asi 40 minutách dorážíme na vrchol Gerlachovského štítu. Celý výstup by nám měl zabrat 3,5-4 hodiny. Pro sestup jsou na výběr dvě varianty – přes Batizovskou próbu do Batizovské doliny nebo přes Velickou próbu do Velické doliny.
Skalní terén v Gipsyho ferratě je II.-III. stupně horolezecké obtížnosti. Vhodné období pro výstup na Gerlach přes Gipsyho ferratu trvá obvykle od konce června do konce babího léta (cca konec října).
Zimní výstup na Gerlach
Výstup na Gerlach je možný i v zimních, resp. jarních měsících, přičemž termín je závislý na aktuálních sněhových a lavinových podmínkách. Trasa vede přes Batizovskou dolinu a Batizovský žlab ve výstupu i v sestupu.
Podobné články
Pembrokeshire Coast Path: 300 kilometrů divokých útesů a opuštěných pláží
6. 12. 2024, Marek Žampach
Carstensz Pyramid: Za devatero horami a devatero řekami...
7 minut čtení
2. 12. 2024, Milan Schagerer
RECENZE: Testujeme dámskou bundu Mammut Eigerjoch Advanced IN Hooded Jacket Women
4 minuty čtení
29. 11. 2024, Lucia Janičová