Zimní táboření snadno a rychle
Možná i vy patříte do skupiny milovníků outdooru, kteří se nenechají odradit od svých venkovních koníčků ani během těch méně příznivých období roku. Mezi ty, kteří zkrátka mají řešení pro rovnici zima + táboření. Anebo si možná už nějaký čas říkáte, že i v zimě může být ta turistika, treking docela fajn. A máte pravdu! Pojďte se s námi podívat na některá specifika zimního táboření a zajímavé tipy!
Chvála zimního táboření
Jaký je vlastně rozdíl mezi letním a zimním kempinkem? Skoro by se chtělo říci, že vlastně žádný, kromě těch teplot samozřejmě. A v teplotách, potažmo počasí to celé vězí. Zimní táboření, turistika s přesáním není o tom „to všechno nějak vydržet“. Stejně jako existuje dobré zimní oblečení, existuje i dobré zimní vybavení, s nímž budou zážitky stejně skvělé jako při táboření v létě.
Táboření v zimě má dokonce oproti letní variantě mnoho výhod! Tak třeba:
- Nemusíme s sebou brát příliš vody, a to ani do pověstně suchých a vyprahlých hor. Pokud nasněžilo nebo je přítomen led, použitelná voda je vlastně všude okolo nás.
- Nemusíme se trápit s komáry, klíšťaty a podobným dotěrným hmyzem. Dokonce i obávaní medvědi povětšinou mírumilovně spí ve svých brlozích.
- Sníh je úžasný stavební materiál. I na jinak značně nerovném povrchu můžeme zbudovat rovnou plochu pro náš stan nebo jiné táborové ležení.
- I na oblíbených trasách potkáme mnohem méně lidí než v létě. Všude panuje klid a mír.
- Vodní plochy či vodní toky jsou zamrzlé, můžeme se tedy suchou nohou pohybovat i po takových stezkách, které v létě nejsou k dispozici.
- Vzhledem k prosycenosti krajiny vodou nehrozí až takové nebezpečí požáru jako v létě. Převržený vařič tak maximálně uhasí sníh, nevzplane hned celý les nebo vysušená louka.
- Sněhovou pokrývku můžeme využít pro svá přírodovědná pozorování – každé zvíře, které projde okolo našeho bivaku, zanechá ve sněhu stopy. Vy se pak ráno s přáteli můžete přít, zda vás v noci navštívil medvěd, rosomák, nebo přerostlý jezevec.
- Nesmíme opomenout ani estetickou hodnotu zasněženého lesa či zasněžených skalisek v horách. A když do toho aspoň někdy zasvítí i sluníčko, můžeme své sociální sítě potěšit jímavou fotografií scenérie.
Stan, anebo celtu?!
I v některých národních parcích existují vyhrazená místa pro celoroční přespávání, kde lze postavit stan. Jinde existuje zase hodně míst, kde se stanování zapovídá a tolerováno je nanejvýš jedno přenocování ve formě bivaku, tedy bez stanu, pod celtou či pod hvězdami. A to má jistě svoji mocnou romantiku, tedy kormě toho, že následujeme literu zákona.
Stan nás ochrání před větrem, nepřízní počasí i poletujícím sněhem. V podstatě je možné vystačit si se stejným stanem jako v létě. Do zhruba 10 stupňů pod nulou je to snesitelná varianta. Daleko výhodnější jsou ale stany nabízející dobrodiní sněhového límce. Ten má dvojí účel. Jednak téměř neprodyšně spojuje tropiko stanu se zemí, izoluje, jednak může posloužit k zatížení stanu proti silnějšímu větru. Stačí límec zaházet sněhem a je to. V extrémních případech lze sněhový límec zatížit kameny nebo kmeny a ještě více tak zvýšit vichruodolnost našeho stanu.
Jak se dobře vyspíme i v zimě?
Ze všeho nejvíce oceníme při přespávání venku dobrý spacák a s ním více než související dobrou karimatku. Perfektní čtyřsezónní spacák s ohromující komfortní teplotou mohou univerzálnější (anebo také spořivější) jedinci nahradit modulárním systémem letní spacák + třísezónní spacák + Žďárského vak, žďárák. Ani tady se ovšem nevyplatí moc šetřit. Investice do dražší, ale mnohem funkčnější kvality v peří či vlně se nám vrátí nejen ve zdravě prospaných nocích, ale i v životnosti výrobků.
Tepelnému komfortu ve spacáku můžeme dost napomoci – třeba výhřevným tělesem na USB v případě některých spacáků Grüezi bag, anebo opět všemi oblíbenou nalgenkou. Stačí naplnit horkou vodou (kovovou nalgenu bezpodmínečně uložíme ještě do termoobalu, zamotáme do trika, mikiny a pod., jinak hrozí popálení!), vložíme do nohou spacáku a užíváme si pohledy na zimní noční oblohu.
►►► Jak se vybavit na zimní turistiku? ◄◄◄ |
►►► Vaření venku – praktické rady a tipy ◄◄◄ |
►►► Jak spát pod širákem – rady a tipy ◄◄◄ |
Na zmiňovanou všudypřítomnost vody je adekvátní zareagovat vhodným vařičem, nádobou na přeměnu sněhu/ledu na vodu a třeba i izolační lahví, termoskou, pokud se vydáváme na výlet delší nebo v drsnějších podmínkách. Mnohokrát se nám na výpravách osvědčila „outdoorová rychlovarná konvice“ typu Jetboil nebo plynový vařič spojený s kartuší pomocí ohebné hadičky. Ta umožňuje mrazem neochotný plyn zahřívat nebo překlopit kartuši vzhůru dnem/zdvihnout a ochotě hoření výrazně pomoci. Benzinový vařič je také velmi vhodný, jeho obsluha je ovšem trochu složitější. U nádob upřednostníme něco spíše většího objemu a s tepelným výměníkem.
Boj s vlhkostí
Boj o životodárné teplo nám značně usnadní přírodní materiály jako merino nebo peří. V oblečení i ve spacáku. Naším nepřítelem bude také vlhkost, která s teplem souvisí. Navlhlý spacák, navlhlé oblečení odvádí teplo mnohem rychleji a my rychleji prochládáme. Přes den, když jsme v pohybu, není situace tak závažná, jako když se zastavíme a chystáme se přenocovat. To teprve přichází děda Mráz s bucharem Mrazilkou a řádně nám naklepe kosu.
Je důležité mít na noc, do spacáku suché oblečení. Toho nejlépe docílíme tak, že máme v batohu, v nepromokavém pytlíku celou sadu na spaní, nejlépe merino dlouhé spodky a merino triko s dlouhým rukávem plus pořádné ponožky nebo péřové botičky. Říkejme tomu třeba „outdoorové pyžamo“. Oblečení, které jsme měli přes den na sobě, necháme řádně provětrat, případně promrznout, abychom z něj ráno vyklepali krystalky nežádoucí vlhkosti. V některých případech se uchýlíme k vysoušení věcí ve spacáku, případně pod hlavou, i když tam je to vysoušení takové spíše alibistické.
Vyklouznout ráno z vyhřátého spacáku a navléknout na sebe zase to studené, možná ještě trochu vlhké oblečení vyžaduje celého chlapa, případně celou ženu. Nejvíce potíží tradičně způsobují „denní“ trekové ponožky. Pokud máte válcovou láhev Nalgene (ne ve tvaru čutory), máte vyhráno. Ta totiž bez problémů vydrží i vařící vodu. Na vařiči rychle přimějeme nějakou vodu k varu, naplníme jí láhev a na láhev natáhneme ponožky, které potřebujeme vysušit. Je to mocné kouzlo, které nám umožní nasoukat se do suchých/sušších, a hlavně předehřátých ponožek.
Jak nazout zmrzlé boty?
Boty po mrazivé noci představují další problém, který má opět řešení pomocí nalgenky. Naplníme horkou vodou, vrazíme do komína neposlušné pohorky a necháme působit až do úplného rozmrazení. Kdo někdy zažil kožené pohorky ztuhlé mrazem na kámen a tkanice trčící z nich coby nepoddajné dráty, ví, o čem je řeč.
Tak, jsme oblečení, obutí, můžeme vyrazit. Prvotní pocity ztuhlosti mrazem nás nechávají chladnými. Dobře víme, že pohyb na čerstvém vzduchu nás dříve či později prohřeje tak, že nám bude příjemně a některé své zateplovací vrstvy budeme i rádi odkládat. V dopředném pohybu v záplavách sněhu, ať už bude prováděn na sněžnicích, lyžích nebo jen tak, nám dobře poslouží hole. Nejenže podpoří naši rovnováhu v náročném terénu, ale také aktivněji zapojí horní polovinu těla. A to také zahřeje. Navíc můžeme hole využít i při stavbě improvizovaného přístřešku.
Jídlo a pití v zimě
Co se jídla a pití týče, jistě už máte své preference, které se vám nebudeme snažit rozmlouvat. Netřeba asi ani připomínat, že sušená plnohodnotná outdoorová strava má své výhody. K zimním toulkám snad jen tolik, že mráz není nejlepší kuchař, takže vždy promýšlejte, jak se dotyčná věc bude připravovat či konzumovat zmrzlá na kámen. Pokud jste jako někteří z nás závislí na čokoládě, nalámejte si ji raději v klidu domova dopředu na menší kostičky. Také třeba některé energetické tyčinky se vlivem mrazu stávají neukousnutelné, neporcovatelné. Kdo je má ovšem připravené na malé kostičky, vloží do úst, zalije teplým čajem z termosky a časem se k těm tyčinkovým kaloriím přeci jen dostane. Příběh o loupání a porcování zmrzlého pomeranče pomocí rámové pily si raději necháme na vyprávění o hororovém večeru.
Pokud v zásadě vstáváte hlavně proto, abyste si uvařili kávu, a až za drahnou dobu poté se budíte, existuje výborná outdoorová vychytávka: sáčková káva The Brew Company, dánský vynález. Vyzkoušeno: Nevylézáte vůbec ze spacáku, pouhou jednou rukou zavaříte v Jetboilu vodu, nalijete do sáčku, následně kávu do šálku a do sebe. Dobrá, čerstvá káva až do postele – to vám kolikrát nedají ani v hotelu! A prázdný, avšak stále horký sáček od kávy můžeme strčit do kapsy a zahřívat si s ním třeba ruce prokřehlé ranním balením stanu...
Tyrolsko jako kempovací ráj?
Chcete vyzkoušet zimní kempování, ale zároveň si ponechat zadní vrátka? Užít si pohodový kemp a zároveň mít možnost si jít třeba zalyžovat, zaběžkovat, zabruslit nebo si zahrát curling? Mít po ruce zařízení pro menší děti, anebo se třeba oddávat i pravému kempinkovému luxusu? Tak to by pro vás mohlo být odpovědí Tyrolsko se svým zimním kempováním pro každého.
Přímo u stanice lanovky |
◙ Camping Sölden v údolí Ötztal ◙ Tirol Camp v údolí PillerseeTal |
○ přímý přístup do lyžařských areálů ○ lyžárna s konstrukcí na vysoušení obuvi ○ vlastní wellness |
Přímo u běžkařské stopy |
◙ Campingplatz Leutasch-Austria Parks v obci Leutasch v regionu Seefeld ◙ Camping Mayrhofen v údolí Zillertal ◙ Camping Ötztal ◙ termální lázně Aqua Dome |
Přímo u jezera |
◙ Camping Seehof v údolí Alpbachtal |
○ pro rodiny s menšími dětmi ○ běžkařské stopy ○ bruslení ○ tyrolský curling na zamrzlém jezeře |
Obzvlášť vhodný pro rodiny |
◙ Euro-Camp v regionu Kaiserwinkl |
○ dětské bazénky, krytá hřiště ○ projížďky na ponících, jízdy koňským spřežením ○ túry na sněžnicích ○ situován u spodní stanice lyžařského vleku Unterbergbahn |
Obzvlášť udržitelný |
◙ Hell-Camping v údolí Zillertal |
○ s ekologickými certifikáty ○ nízkoenergetické stavební metody ○ zelené střechy |
Obzvlášť luxusní |
◙ Zugspitz Resort v regionu Tiroler Zugspitz Arena |
○ luxusní privátní koupelny s vanou ○ restaurace s panoramatickým výhledem ○ rodinné spa ○ kryté adventure hřiště ○ služba péče o děti |
Více informací na www.tyrolsko.cz.
Podobné články
RECENZE: Testujeme unikátní karimatku Nemo Tensor Extreme Conditions
3 minuty čtení
9. 12. 2024, Martina Sedláková a Michaela Hrdá
Pembrokeshire Coast Path: 300 kilometrů divokých útesů a opuštěných pláží
6. 12. 2024, Marek Žampach
RECENZE: Testujeme pohorky La Sportiva Aequilibrium Hike GTX Women
5. 11. 2024, Tereza Jandová